Limbă/Sprache: RO/DE

Sfântul Mare Mucenic Gheorghe

Ca un apărător al celor robiţi şi celor săraci ocrotitor, celor bolnavi doctor, împăraţilor ajutător, Purtătorule de biruinţă, Mare Mucenice Gheorghe, roagă pe Hristos Dumnezeu să mantuiască sufletele noastre.

Troparul Sf. Mare. Mucenic Gheorghe

Slujbe

 

Duminica / Sonntag, 1.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie (†) Floriile / Göttliche Liturgie (†) Palmsonntag

Dezlegare la pește / Fastenbefreiung bezüglich Fisch

 

Luni / Montag, 2.4.2018

18:00 Denie / Fastenmatutin

 

Marți / Dienstag, 3.4.2018 

18:00 Denie / Fastenmatutin

 

Miercuri / Mittwoch, 4.4.2018

18:00 Denie / Fastenmatutin

 

Joi / Donnerstag, 5.4.2018

18:00 Denia celor 12 Evanghelii / Fastenmatutin der 12 Evangelien

Vineri / Freitag, 6.4.2018

18:00 Denia Prohodului Domnului / Fastenmatutin der Grablegung des Herrn

 

Sâmbăta / Samstag, 7.4.2018

22:00 Slujba Învierii / Auferstehungsgottesdienst

 

Duminica / Sonntag, 8.4.2018

10:00 Sfânta Liturghie (†) Învierea Domnului / Göttliche Liturgie (†) Die Auferstehung unseres Herrn Jesus Christus

12:30 Agapă în curtea bisericii / Agape – Mittagsmahl bei der Kirche

18:00 Slujba celei de-a doua Învieri / Zweiter Auferstehungsgottesdienst

 

Luni / Montag, 9.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie (†) Învierea Domnului / Göttliche Liturgie (†) Die Auferstehung unseres Herrn Jesus Christus

 

Vineri / Freitag, 13.4.2018

6:00 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

6:30 Sfânta Liturghie (†) Izvorul tămăduirii / Göttliche Liturgie (†) Die Quelle des Heils

8:30 Aghiasmă / Wasserweihe

 

Duminica / Sonntag, 15.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag, 16.4.2018

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Jesus- oder Herzensgebet

 

Duminica / Sonntag, 22.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag, 23.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie (†) Sfântul MMc Gheorghe / Göttliche Liturgie (†) Hl. Großmärtyrer Georg

 

Vineri / Freitag, 27.4.2018

18:00 Taina Sf. Maslu - săvârșită de ÎPS. Mitropolit Dr. Serafim Joantă / Sakrament der Krankensalbung - zelebriert von SE Metropolit Dr. Serafim Joantă

 19:45 Seară duhovnicească – ne vorbește ÎPS. Mitropolit Dr. Serafim Joantă / Geistlicher Abend mit SE Metropolit Dr. Serafim Joantă

 

Sâmbăta / Samstag, 28.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie - săvârșită de ÎPS. Mitropolit Dr. Serafim Joantă / Göttliche Liturgie - zelebriert von SE Metropolit Dr. Serafim Joantă

13:30 Sărbătorirea Hramului Parohiei la restaurantul Turmgaststätte din Häslach – detalii/înscriere la biserică / Kirchweihfeier in der Turmgaststätte Häslach – Details/Anmeldung in der Kirche

 

Duminica / Sonntag, 29.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag, 30.4.2018

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Jesus- oder Herzensgebet 

  

Detalii programul slujbelor (pdf)  

Eveniment

Școala Românească

Program

Activitățiile au parțial loc la casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich Bonhoeffer (Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost).

Icoana Zilei / Sinaxar