Limbă/Sprache: RO/DE

Sfântul Mare Mucenic Gheorghe

Ca un apărător al celor robiţi şi celor săraci ocrotitor, celor bolnavi doctor, împăraţilor ajutător, Purtătorule de biruinţă, Mare Mucenice Gheorghe, roagă pe Hristos Dumnezeu să mantuiască sufletele noastre.

Troparul Sf. Mare. Mucenic Gheorghe

Slujbe

 

Vineri / Freitag, 1.3.2019

18:00 Taina Sfântului Maslu / Das Sakrament der Krankensalbung

 

Sâmbătă / Samstag, 2.3.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9.30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

12.00 Parastas – Moșii de iarnă / Gottesdienst für Verstorbene

18:00 Vecernie / Vesper

 

Duminică / Sonntag, 3.3.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9.30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

12.00 Parastas – Moșii de iarnă / Gottesdienst für Verstorbene

Lăsatul secului de carne / Letzter Tag, an dem Fleisch gestattet ist

 

Luni / Montag, 4.3.2019

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

 

Vineri / Freitag, 8.3.2019

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Sâmbătă / Samstag, 9.3.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9.30 Sfânta Liturghie (†) Sf. 40 de Mucenici din Sevastia / Göttliche Liturgie (†) Hl. 40 Märtyrer von Sebaste

 18:00 Vecernie / Vesper

Lăsatul secului pt. Postul Sfintelor Paști / Letzter Tag vor dem Beginn der Österlichen Fastenzeit

 

Duminică / Sonntag, 10.3.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9.30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

12.00 Parastas – Moșii de iarnă / Gottesdienst für Verstorbene

Lăsatul secului de carne / Letzter Tag, an dem Fleisch gestattet ist

 

Luni / Montag11.3.2019 

Începutul Postului Mare / Beginn der Österlichen Fastenzeit

17:00 Canonul cel Mare, partea I-a / Der Große Kanon des Hl. Andreas von Kreta, Teil 1

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Marți / Dienstag12.3.2019 

18:00 Canonul cel Mare, partea II-a / Der Große Kanon des Hl. Andreas von Kreta, Teil 2

 

Miercuri / Mittwoch13.3.2019 

18:00 Canonul cel Mare, partea III-a / Der Große Kanon des Hl. Andreas von Kreta, Teil 3

 

Joi / Donnerstag14.3.2019 

18:00 Canonul cel Mare, partea IV-a / Der Große Kanon des Hl. Andreas von Kreta, Teil 4

 

Duminică / Sonntag, 17.3.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag18.3.2019

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Vineri / Freitag, 22.3.2019

18:00 Liturghia darurilor mai înainte sfințite / Die Liturgie der Vorgeweihten Gaben

 

Sâmbătă / Samstag, 23.3.2019

9:30 Dimineață filocalică - Filocalia 3 / Philokalischer Morgen- Philokalie 3

18:00 Vecernie / Vesper

 

Duminică / Sonntag, 24.3.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

18:00 Priveghere / Vigil

 

Luni / Montag25.3.2019

6:00 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

6:30 Sfânta Liturghie (†) Buna vestire  / Göttliche Liturgie (†) Mariä Verkündigung

Dezlegare la pește / Fastenbefreiung bezüglich Fisch

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Vineri / Freitag, 29.3.2019

18:00 Liturghia darurilor mai înainte sfințite / Die Liturgie der Vorgeweihten Gaben

 

Sâmbătă / Samstag, 30.3.2019

18:00 Vecernie / Vesper

 

Duminică / Sonntag, 31.3.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

 Detalii programul slujbelor (pdf)  

Eveniment

Școala Românească

Program

Activitățiile au parțial loc la casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich Bonhoeffer (Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost).

Icoana Zilei / Sinaxar