Limbă/Sprache: RO/DE

Hristos împărtăşit copiilor

 

„Hristos împărtăşit copiilor" este un proiect lansat de Patriarhia Română, începând cu 2006, pe care dorim şi noi să-l implementăm în comunitatea noastră. El presupune organizarea la nivel parohial a unor ore de cateheză şi de religie pentru copii.

Pagina de faţă îşi propune să pună la dipoziţia micilor ortodocşi, din parohia noastră precum şi părinţilor lor resursele necesare în acest sens: poveşti şi istorisiri moral religioase, pilde şi lecturi biblice, poezii, pricesne, cântece şi ghicitori.

Pentru început, dragii noştri, dragi copii am pregătit o surpriză: clik

 

Slujbe

Vineri | Freitag1.1.2021

7:00 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

8:00 Sfânta Liturghie () Tăierea împrejur a Domnului, Sf. Vasile cel Mare | Göttliche Liturgie () Beschneidung des Herrn, Hl. Basilius der Große  

10:00 (YouTube live) Sfânta Liturghie () Tăierea împrejur a Domnului, Sf. Vasile cel Mare | Göttliche Liturgie () Beschneidung des Herrn, Hl. Basilius der Große   

 

Duminică | Sonntag3.1.2021

7:00 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

8:00 Sfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

10:00 (YouTube liveSfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

12:00 Te Deum la Anul Nou | Te Deum zu Neujahr

 

Miercuri | Mittwoch6.1.2021

7:00 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

8:00 Sfânta Liturghie () Boboteaza | Göttliche Liturgie () Epiphanias  

10:00 (YouTube live) Sfânta Liturghie () Boboteaza | Göttliche Liturgie () Epiphanias

12:00 Aghiasmă Mare | Große Wasserweihe

 

Joi | Donnerstag7.1.2021

7:00 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

8:00 Sfânta Liturghie () Sf. Ioan Botezătorul | Göttliche Liturgie () Hl. Johannes der Täufer

 

Vineri | Freitag8.1.2021

17:00 Taina Sf. Maslu | Sakrament der Krankensalbung

 

Sâmbătă | Samstag9.1.2021

18:00 Vecernie | Vesper

 

Duminica | Sonntag10.1.2021
! ! ! În Reutlingen în biserica evanghelică Christuskirche, Lohmühlestraße 30, 72762 Reutlingen ! ! !

7:00 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

8:00 Sfânta Liturghie | Göttliche Liturgie  


Duminica | Sonntag10.1.2021
! ! ! În Tübingen în biserica noastră Drosselweg 10, 72076 Tübingen ! ! !

9:00 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

10:00 (YouTube liveSfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

 

Marți | Dienstag12.1.2021

18:00 Rugăciunea lui Iisus | Das Jesusgebet

19:15 (via Zoom) Cerc biblic | Bibelkreis

 

Sâmbătă | Samstag16.1.2021

18:00 Vecernie | Vesper

 

Duminica | Sonntag17.1.2021

9:00 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

10:00 (YouTube liveSfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

 

Marți | Dienstag19.1.2021

18:00 Rugăciunea lui Iisus | Das Jesusgebet

19:15 (via Zoom) Cerc biblic | Bibelkreis

 

Sâmbătă | Samstag23.1.2021

18:00 Vecernie | Vesper

 

Duminica | Sonntag24.1.2021

9:00 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

10:00 (YouTube liveSfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

 

Marți | Dienstag26.1.2021

18:00 Rugăciunea lui Iisus | Das Jesusgebet

19:15 (via Zoom) Seara filocalică | Philokalischer Abend

 

Sâmbătă | Samstag, 30.1.2021

7:00 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

8:00 Sfânta Liturghie () Sf. Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur; Sf. Mc. Ipolit | Göttliche Liturgie () Hl. Drei Hierarchen: Basilius der Große, Gregor von Nazianz und Johannes Chrysostomos; Hl. Märtyrer Hippolyt  

10:00 (YouTube live) Sfânta Liturghie () Sf. Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur; Sf. Mc. Ipolit | Göttliche Liturgie () Hl. Drei Hierarchen: Basilius der Große, Gregor von Nazianz und Johannes Chrysostomos; Hl. Märtyrer Hippolyt 

 

Duminică | Sonntag31.1.2021

7:00 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

8:00 Sfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

10:00 (YouTube liveSfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

 

 

Detalii programul slujbelor ianuarie 2021 (pdf)

   

 

 

Școala Românească

Program

Activitățiile au parțial loc la casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich Bonhoeffer (Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost).

Icoana Zilei / Sinaxar