Limbă/Sprache: RO/DE

Hristos împărtăşit copiilor

 

„Hristos împărtăşit copiilor" este un proiect lansat de Patriarhia Română, începând cu 2006, pe care dorim şi noi să-l implementăm în comunitatea noastră. El presupune organizarea la nivel parohial a unor ore de cateheză şi de religie pentru copii.

Pagina de faţă îşi propune să pună la dipoziţia micilor ortodocşi, din parohia noastră precum şi părinţilor lor resursele necesare în acest sens: poveşti şi istorisiri moral religioase, pilde şi lecturi biblice, poezii, pricesne, cântece şi ghicitori.

Pentru început, dragii noştri, dragi copii am pregătit o surpriză: clik

 

Slujbe

 

Sâmbătă / Samstag, 1.6.2019

18:00 Vecernie / Vesper

 

Duminică / Sonntag, 2.6.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9.30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

   

Luni / Montag3.6.2019 

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Joi / Donnerstag6.6.2019

6:00 Acatist / Hymne

6:30 Sfânta Liturghie (†) Înălțarea Domnului / Göttliche Liturgie (†) Christi Himmelfahrt

 

Sâmbătă / Samstag, 8.6.2019

18:00 Taina Sf. Maslu / Sakrament der Krankensalbung

 

Duminică / Sonntag, 9.6.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag10.6.2019

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Sâmbătă / Samstag, 15.6.2019

18:00 Vecernie / Vesper

 

Duminică / Sonntag, 16.6.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9.30 Sfânta Liturghie (†) Pogorârea Sfântului Duh (Rusaliile) / Göttliche Liturgie (†) Pfingsten

12.30 Agapă în curtea bisericii / Agape – Mittagsmahl bei der Kirche

 

Luni / Montag17.6.2019

6:00 Acatist / Hymne

6:30 Sfânta Liturghie (†) Sfânta Treime / Göttliche Liturgie (†) Heilige Dreieinigkeit

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Sâmbătă / Samstag, 22.6.2019

18:00 Vecernie / Vesper

Începutul Postului Sf. Ap. Petru și Pavel / Beginn Fastenzeit der Hl. Ap. Petrus und Paulus

Dezlegare la pește / Fastenbrechen bezüglich Fisch

 

Luni / Montag23.6.2019

6:00 Acatist / Hymne

6:30 Sfânta Liturghie (†) Nașterea Sf. Proroc Ioan Botezătorul / Göttliche Liturgie (†) Geburt des Hl. Johannes des Täufers

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

Dezlegare la pește / Fastenbrechen bezüglich Fisch

 

Vineri / Freitag28.6.2019

18:00 Seara filocalică - Filocalia 6 / Philokalischer Abend - Philokalie 6

 

Sâmbătă / Samstag29.6.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie (†) Sf. Ap. Petru și Pavel / Göttliche Liturgie (†) Hl. Ap. Peter und Paul

 18:00 Vecernie / Vesper

 

Duminică / Sonntag, 30.6.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

 Detalii programul slujbelor (pdf)  

Eveniment

Școala Românească

Program

Activitățiile au parțial loc la casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich Bonhoeffer (Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost).

Icoana Zilei / Sinaxar