Limbă/Sprache: RO/DE

Sfântul Mare Mucenic Gheorghe

Ca un apărător al celor robiţi şi celor săraci ocrotitor, celor bolnavi doctor, împăraţilor ajutător, Purtătorule de biruinţă, Mare Mucenice Gheorghe, roagă pe Hristos Dumnezeu să mantuiască sufletele noastre.

Troparul Sf. Mare. Mucenic Gheorghe

Slujbe

 

Luni / Montag, 1.5.2019

18:00 Seara filocalică - Filocalia 4 / Philokalischer Abend - Philokalie 4

 

Vineri / Freitag, 3.5.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie (†) Izvorul tămăduirii / Göttliche Liturgie (†) Die Quelle des Heils

11.30 Aghiasmă / Wasserweihe

18:00 Taina Sf. Maslu - săvârșită de PS. Episcop-vicar Dr. Sofian Brașoveanul / Sakrament der Krankensalbung - zelebriert von SE Weihbischof Dr. Sofian von Kronstadt

19:45 Seară duhovnicească – ne vorbește PS. Episcop-vicar Dr. Sofian Brașoveanul / Geistlicher Abend mit SE Weihbischof Dr. Sofian von Kronstadt

 

Sâmbătă / Samstag, 4.5.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9.30 Sfânta Liturghie - săvârșită de PS. Episcop-vicar Dr. Sofian Brașoveanul / Göttliche Liturgie - zelebriert von SE Weihbischof Dr. Sofian von Kronstadt

13.30 Sărbătorirea Hramului Parohiei la restaurantul Turmgaststätte din Häslach – detalii/înscriere la biserică / Kirchweihfeier in der Turmgaststätte Häslach – Details/Anmeldung in der Kirche

 

Duminică / Sonntag, 5.5.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9.30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

13.00 Agapă în curtea bisericii / Agape – Mittagsmahl bei der Kirche

14.00 Conferința Provocările mărturisirii ortodoxe în ziua de azi susținută de pr. Constantin Sturzu / Heutige Herausforderungen des Bekenntnisses zur Orthodoxie Vortrag und Diskussion von/mit Pfr. Constantin Sturzu

   

Luni / Montag6.5.2019 

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Sâmbătă / Samstag, 11.5.2019

18:00 Vecernie / Vesper

 

Duminică / Sonntag, 12.5.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag13.5.2019

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Duminică / Sonntag, 19.5.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag20.5.2019

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Marți / Dienstag21.5.2019

18:00 Acatist (†) Sf. Împărați Constantin și Elena / Hymne (†) Hl. Konstantin und Helena

  

Sâmbătă / Samstag, 25.5.2019

18:00 Vecernie / Vesper

 

Duminică / Sonntag, 26.5.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag27.5.2019

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

 Detalii programul slujbelor (pdf)  

Eveniment

Școala Românească

Program

Activitățiile au parțial loc la casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich Bonhoeffer (Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost).

Icoana Zilei / Sinaxar