Limbă/Sprache: RO/DE

Hristos împărtăşit copiilor

 

„Hristos împărtăşit copiilor" este un proiect lansat de Patriarhia Română, începând cu 2006, pe care dorim şi noi să-l implementăm în comunitatea noastră. El presupune organizarea la nivel parohial a unor ore de cateheză şi de religie pentru copii.

Pagina de faţă îşi propune să pună la dipoziţia micilor ortodocşi, din parohia noastră precum şi părinţilor lor resursele necesare în acest sens: poveşti şi istorisiri moral religioase, pilde şi lecturi biblice, poezii, pricesne, cântece şi ghicitori.

Pentru început, dragii noştri, dragi copii am pregătit o surpriză: clik

 

Slujbe

 

Luni / Montag1.10.2018

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Vineri / Freitag, 5.10.2018

18:00 Taina Sfântului Maslu / Das Sakrament der Krankensalbung

 

Duminica / Sonntag, 7.10.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag8.10.2018

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Vineri / Freitag, 12.10.2018

18:00 Priveghere / Vigil

 

Duminica / Sonntag, 14.10.2018

8:30 Acatist / Hymne

9.30 Sfânta Liturghie (†) Sf. Cuv. Praschiva de la Iași / Göttliche Liturgie (†) Hl. Parscheva von Iași

 

Luni / Montag, 15.10.2018

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Sâmbăta / Samstag, 20.10.2018

18:00 Vecernie / Vesper

 

Duminica / Sonntag, 21.10.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag22.10.2018

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Vineri / Freitag, 26.10.2018

6:00 Acatist / Hymne

6.30 Sfânta Liturghie (†) Sf. M. Mc. Dimitrie / Göttliche Liturgie (†) Hl. Großmärtyrer Demetrios

 

 Sâmbăta / Samstag, 27.10.2018

8.30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9.30 Sfânta Liturghie (†) Sf. Cuv. Dimitrie cel nou / Göttliche Liturgie (†) Hl. Demetrios der Neue

 

Duminica / Sonntag, 28.10.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag29.10.2018

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

  

 Detalii programul slujbelor (pdf)  

Eveniment

Școala Românească

Program

Activitățiile au parțial loc la casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich Bonhoeffer (Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost).

Icoana Zilei / Sinaxar