Limbă/Sprache: RO/DE

Hristos împărtăşit copiilor

 

„Hristos împărtăşit copiilor" este un proiect lansat de Patriarhia Română, începând cu 2006, pe care dorim şi noi să-l implementăm în comunitatea noastră. El presupune organizarea la nivel parohial a unor ore de cateheză şi de religie pentru copii.

Pagina de faţă îşi propune să pună la dipoziţia micilor ortodocşi, din parohia noastră precum şi părinţilor lor resursele necesare în acest sens: poveşti şi istorisiri moral religioase, pilde şi lecturi biblice, poezii, pricesne, cântece şi ghicitori.

Pentru început, dragii noştri, dragi copii am pregătit o surpriză: clik

 

Slujbe

 

Duminica / Sonntag, 1.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie (†) Floriile / Göttliche Liturgie (†) Palmsonntag

Dezlegare la pește / Fastenbefreiung bezüglich Fisch

 

Luni / Montag, 2.4.2018

18:00 Denie / Fastenmatutin

 

Marți / Dienstag, 3.4.2018 

18:00 Denie / Fastenmatutin

 

Miercuri / Mittwoch, 4.4.2018

18:00 Denie / Fastenmatutin

 

Joi / Donnerstag, 5.4.2018

18:00 Denia celor 12 Evanghelii / Fastenmatutin der 12 Evangelien

Vineri / Freitag, 6.4.2018

18:00 Denia Prohodului Domnului / Fastenmatutin der Grablegung des Herrn

 

Sâmbăta / Samstag, 7.4.2018

22:00 Slujba Învierii / Auferstehungsgottesdienst

 

Duminica / Sonntag, 8.4.2018

10:00 Sfânta Liturghie (†) Învierea Domnului / Göttliche Liturgie (†) Die Auferstehung unseres Herrn Jesus Christus

12:30 Agapă în curtea bisericii / Agape – Mittagsmahl bei der Kirche

18:00 Slujba celei de-a doua Învieri / Zweiter Auferstehungsgottesdienst

 

Luni / Montag, 9.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie (†) Învierea Domnului / Göttliche Liturgie (†) Die Auferstehung unseres Herrn Jesus Christus

 

Vineri / Freitag, 13.4.2018

6:00 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

6:30 Sfânta Liturghie (†) Izvorul tămăduirii / Göttliche Liturgie (†) Die Quelle des Heils

8:30 Aghiasmă / Wasserweihe

 

Duminica / Sonntag, 15.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag, 16.4.2018

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Jesus- oder Herzensgebet

 

Duminica / Sonntag, 22.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag, 23.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie (†) Sfântul MMc Gheorghe / Göttliche Liturgie (†) Hl. Großmärtyrer Georg

 

Vineri / Freitag, 27.4.2018

18:00 Taina Sf. Maslu - săvârșită de ÎPS. Mitropolit Dr. Serafim Joantă / Sakrament der Krankensalbung - zelebriert von SE Metropolit Dr. Serafim Joantă

 19:45 Seară duhovnicească – ne vorbește ÎPS. Mitropolit Dr. Serafim Joantă / Geistlicher Abend mit SE Metropolit Dr. Serafim Joantă

 

Sâmbăta / Samstag, 28.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie - săvârșită de ÎPS. Mitropolit Dr. Serafim Joantă / Göttliche Liturgie - zelebriert von SE Metropolit Dr. Serafim Joantă

13:30 Sărbătorirea Hramului Parohiei la restaurantul Turmgaststätte din Häslach – detalii/înscriere la biserică / Kirchweihfeier in der Turmgaststätte Häslach – Details/Anmeldung in der Kirche

 

Duminica / Sonntag, 29.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag, 30.4.2018

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Jesus- oder Herzensgebet 

  

Detalii programul slujbelor (pdf)  

Eveniment

Școala Românească

Program

Activitățiile au parțial loc la casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich Bonhoeffer (Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost).

Icoana Zilei / Sinaxar