Limbă/Sprache: RO/DE

Pelerinajul în Grecia

 
Slujbe

 

Luni / Montag, 1.4.2019

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Miercuri / Mittwoch, 3.4.2019

8:30 Liturghia darurilor mai înainte sfințite / Die Liturgie der Vorgeweihten Gaben

 

Vineri / Freitag, 5.4.2019

18:00 Taina Sf. Maslu / Sakrament der Krankensalbung

 

Sâmbătă / Samstag, 6.4.2019

18:00 Vecernie / Vesper

 

Duminică / Sonntag, 7.4.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9.30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag8.4.2019 

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Miercuri / Mittwoch10.4.2019 

18:00 Denia Canonului cel Mare / Fastenmatutin des Großen Kanons

 

Vineri / Freitag12.4.2019 

18:00 Denia Acatistului Bunei Vestiri / Fastenmatutin des Hymnus Mariä Verkündigung

 

Sâmbătă / Samstag, 13.4.2019

18:00 Vecernie / Vesper

 

Duminică / Sonntag, 14.4.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag15.4.2019

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Vineri / Freitag, 19.4.2019

18:00 Liturghia darurilor mai înainte sfințite / Die Liturgie der Vorgeweihten Gaben

 

Sâmbătă / Samstag, 20.4.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

12:00 Parastas – Sâmbăta lui Lazăr / Gottesdienst für Verstorbene

18:00 Vecernie / Vesper

 

Duminică / Sonntag, 21.4.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie (†) Intrarea Domnului in Ierusalim / Göttliche Liturgie (†) Palmsonntag

 

Luni / Montag22.4.2019

18:00 Denie / Fastenmatutin

 

Marți / Dienstag23.4.2019

18:00 Denie / Fastenmatutin

 

Miercuri / Mittwoch24.4.2019

18:00 Denie / Fastenmatutin

 

Joi / Donnerstag25.4.2019

6:00 Acatist / Hymne

6:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

18:00 Denia celor 12 Evanghelii / Fastenmatutin der 12 Evangelien

 

Vineri / Freitag, 26.4.2019

18:00 Denia Prohodului Domnului / Fastenmatutin der Grablegung des Herrn

Sâmbătă / Samstag, 27.4.2019

22:00 Slujba Învierii / Auferstehungsgottesdienst

 

Duminică / Sonntag, 28.4.2019

10:00 Sfânta Liturghie (†) Învierea Domnului / Göttliche Liturgie (†) Die Auferstehung unseres Herrn Jesus Christus

12:30 Agapă în curtea bisericii / Agape – Mittagsmahl bei der Kirche

18:00 Slujba celei de-a doua Învieri / Zweiter Auferstehungsgottesdienst 

 

Luni / Montag, 29.4.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie (†) Învierea Domnului; Sf. Mare Mucenic Gheorghe / Göttliche Liturgie (†) Die Auferstehung unseres Herrn Jesus Christus; Heiliger Großmärtyrer Georg  

 

Marți / Dienstag, 30.4.2019

6:00 Acatist / Hymne

6:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

 Detalii programul slujbelor (pdf)  

Eveniment

Școala Românească

Program

Activitățiile au parțial loc la casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich Bonhoeffer (Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost).

Icoana Zilei / Sinaxar