Limbă/Sprache: RO/DE

Pelerinajul în Grecia

 
Slujbe

  

Duminică / Sonntag, 2.12.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag3.12.2018

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Joi / Donnerstag, 6.12.2018

6:00 Acatist  (†) Acatist Sf. Ier. Nicolae / Hymne (†) Hl. Nikolaus

6.30 Sfânta Liturghie (†) Sf. Ier. Nicolae / Göttliche Liturgie (†) Hl. Nicolae

Dezlegare la pește / Fastenbrechen bezüglich Fisch

 

Vineri / Freitag, 7.12.2018

18:00 Taina Sfântului Maslu / Das Sakrament der Krankensalbung

 

Sâmbătă / Samstag, 8.12.2018

18:00 Concert de colinde al parohiei noastre / Weihnachtsliederkonzert

 

Duminică / Sonntag, 9.12.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

Dezlegare la pește / Fastenbrechen bezüglich Fisch

 

Luni / Montag10.12.2018

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Sâmbătă / Samstag, 15.12.2018

18:00 Vecernie / Verper

 

Duminica / Sonntag, 16.12.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

Dezlegare la pește / Fastenbrechen bezüglich Fisch

 

Luni / Montag17.12.2018

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Sâmbătă / Samstag, 22.12.2018

18:00 Vecernie / Verper

 

Duminica / Sonntag, 23.12.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

Dezlegare la pește / Fastenbrechen bezüglich Fisch

 

Luni / Montag, 24.12.2018

17:00 Vecernie (Ajunul Crăciunului) / Vespergottesdienst (Der Heilige Abend)

18.00 ”Sara Crăciunului nost” – Colindăm la biserică / ”Unser Weihnachtsabend” –Weihnachtsliedersingen

 

Marți / Dienstag, 25.12.2018

8:30 Utrenie / Matutin (Morgengebet)

9.30 Sfânta Liturghie (†) Nașterea Domnului (Crăciunul) / Göttliche Liturgie (†) Hochfest der Geburt des Herrn (Weihnachten)

12.00 Serbarea copiilor de Crăciun / Weihnachtsbescherung für die Kinder

 

Miercuri / Mittwoch, 26.12.2018

8:30 Utrenie / Matutin (Morgengebet)

9.30 Sfânta Liturghie (†) A doua zi de Crăciun) / Göttliche Liturgie (†) 2. Weihnachtstag

 

Joi / Donnerstag27.12.2018

8:30 Acatist (†) Sf. Arhid. Ștefan / Hymne (†) Hl. Stephanus

9.30 Sfânta Liturghie (†) Sf. Arhid. Ștefan / Göttliche Liturgie (†) Hl. Stephanus


Duminica / Sonntag, 30.12.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

12:00 Rugăciuni de mulțumire pt. binefacerile primite de la Dumnezeu / Dankgebete für die von Gott empfangenen Wohltaten 

 

Luni / Montag31.12.2018

17.00 Priveghere (†) Tăierea împrejur a Domnului, Sf. Vasile cel Mare / Vigil (†) Beschneidung des Herrn , Hl. Basilius der Große

  

 Detalii programul slujbelor (pdf)  

Eveniment

Școala Românească

Program

Activitățiile au parțial loc la casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich Bonhoeffer (Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost).

Icoana Zilei / Sinaxar