Limbă/Sprache: RO/DE

Linkuri

Opere Teologice:

 

 

Părinţi Apostolici

http://www.scribd.com/doc/26042331/Scrierile-Parintilor-Apostolici-PSB-01

Actele Martirice:

http://www.scribd.com/doc/26145027/actele-martirice-PSB-11

Apologeţi

http://www.scribd.com/doc/26094037/03-apologeti-latini-noPW

http://www.scribd.com/doc/26093990/02-apologeti-greci-noPW

Patericul

http://www.scribd.com/doc/40901/PATERICUL-Egiptean

Sfinţi Părinţi:

Sf. Atanasie cel Mare

http://www.scribd.com/doc/23300674/16-atanasie-cel-mare

http://www.scribd.com/doc/26145619/PSB-15-Atanasie-Cel-Mare

Sf. Vasile cel Mare

http://www.scribd.com/doc/26146403/PSB-17-Vasile-Cel-Mare

http://www.scribd.com/doc/26145325/Vasile-Cel-Mare-PSB-12

Sf. Chiril al Alexandriei

http://www.scribd.com/doc/26147497/41-chiril-al-alexandriei

http://www.scribd.com/doc/26147176/PSB-40-Chiril-Al-Alexandriei

Sf. Ioan Gură de Aur

http://www.scribd.com/doc/26146758/23-Ioan-Gura-de-Aur-noPW

http://www.scribd.com/doc/26146567/PSB-22-Ioan-Gura-de-Aur

http://www.scribd.com/doc/26146457/PSB-21-Ioan-Gura-de-Aur

Sf. Ioan Damaschin

http://www.scribd.com/doc/40853/ioan-damaschin-dogmatica

 

Bloguri cu scrieri şi viaţa Sfinţilor Părinţi:

 

Blog: Sf. Grigorie de Nazianz: http://www.sfgrigoriedenazianz.ro/

Blog: Sf. Nicolae: http://www.sfantulnicolae.info/

Blog: Sf. Antonie: http://www.sfantulantonie.ro/

Blog: Sf. Ioan Gură de Aur: http://www.ioanguradeaur.ro/

Blog: Sf. Mina: http://sfantulmina.wordpress.com/

 

Bloguri creştine:

 

Savatie Baştovoi: http://savatie.wordpress.com/

Rafail Noica: http://rafailnoica.wordpress.com/

Teofil Părăian: http://parinteleteofilparaian.blogspot.com/

Iulian Nistea: http://www.nistea.com

Schitul Darvari: http://www.schituldarvari.ro/blog/?p=246

Arsenie Boca: http://ierarsenieboca.wordpress.com/

Blog Apologeticum: http://apologeticum.wordpress.com/

 

Alte site-uri creştine:

 

Orthodox Wiki (enciclopedie) în româneşte:

http://ro.orthodoxwiki.org/Pagina_principal%C4%83

Creştin Ortodox: http://www.crestinortodox.ro/

Muzică bizantină: http://www.crestinortodox.ro/cantari-bisericesti-audio-mp3/

Muzică bizantină: www.resurse-ortodoxe.ro/muzica-bizantina/

Sfaturi ortodoxe: http://www.sfaturiortodoxe.ro/

Calendar Ortodox cu vieţile sfinţilor: http://www.calendar-ortodox.ro

 

Site-uri oficiale:

 

Patriarhia: www.patriarhia.ro

Mitropolia Moldovei: www.mmb.ro

Mitropolia Ardealului: www.mitropolia-ardealului.ro

Mitropolia Clujului:www.mitropolia-clujului.ro

Mitropolia Germaniei, Europei Centrale şi de Nord: www.mitropolia-ro.de

Mitropolia Europei Meridionale şi de Vest: www.mitropolia.eu

Arhiepiscopia Română din America: www.romarch.org

Episcopia românescă Vatra Românescă din America: www.roea.org

 

Patriarhia Ecumenică www.patriarchate.org

Patriarhia Rusă: www.mospat.ru/en/

Biserica Ortodoxă Greacă: www.ecclesia.gr/English/Enindex.html

Orthodox Church of America: www.oca.org

Patriarhia Sârbă: www.spc.rs/eng

Patriarhia Ierusalimului: www.jerusalem-patriarchate.info/en/welcome.htm

Slujbe

 

Duminica / Sonntag, 1.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie (†) Floriile / Göttliche Liturgie (†) Palmsonntag

Dezlegare la pește / Fastenbefreiung bezüglich Fisch

 

Luni / Montag, 2.4.2018

18:00 Denie / Fastenmatutin

 

Marți / Dienstag, 3.4.2018 

18:00 Denie / Fastenmatutin

 

Miercuri / Mittwoch, 4.4.2018

18:00 Denie / Fastenmatutin

 

Joi / Donnerstag, 5.4.2018

18:00 Denia celor 12 Evanghelii / Fastenmatutin der 12 Evangelien

Vineri / Freitag, 6.4.2018

18:00 Denia Prohodului Domnului / Fastenmatutin der Grablegung des Herrn

 

Sâmbăta / Samstag, 7.4.2018

22:00 Slujba Învierii / Auferstehungsgottesdienst

 

Duminica / Sonntag, 8.4.2018

10:00 Sfânta Liturghie (†) Învierea Domnului / Göttliche Liturgie (†) Die Auferstehung unseres Herrn Jesus Christus

12:30 Agapă în curtea bisericii / Agape – Mittagsmahl bei der Kirche

18:00 Slujba celei de-a doua Învieri / Zweiter Auferstehungsgottesdienst

 

Luni / Montag, 9.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie (†) Învierea Domnului / Göttliche Liturgie (†) Die Auferstehung unseres Herrn Jesus Christus

 

Vineri / Freitag, 13.4.2018

6:00 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

6:30 Sfânta Liturghie (†) Izvorul tămăduirii / Göttliche Liturgie (†) Die Quelle des Heils

8:30 Aghiasmă / Wasserweihe

 

Duminica / Sonntag, 15.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag, 16.4.2018

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Jesus- oder Herzensgebet

 

Duminica / Sonntag, 22.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag, 23.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie (†) Sfântul MMc Gheorghe / Göttliche Liturgie (†) Hl. Großmärtyrer Georg

 

Vineri / Freitag, 27.4.2018

18:00 Taina Sf. Maslu - săvârșită de ÎPS. Mitropolit Dr. Serafim Joantă / Sakrament der Krankensalbung - zelebriert von SE Metropolit Dr. Serafim Joantă

 19:45 Seară duhovnicească – ne vorbește ÎPS. Mitropolit Dr. Serafim Joantă / Geistlicher Abend mit SE Metropolit Dr. Serafim Joantă

 

Sâmbăta / Samstag, 28.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie - săvârșită de ÎPS. Mitropolit Dr. Serafim Joantă / Göttliche Liturgie - zelebriert von SE Metropolit Dr. Serafim Joantă

13:30 Sărbătorirea Hramului Parohiei la restaurantul Turmgaststätte din Häslach – detalii/înscriere la biserică / Kirchweihfeier in der Turmgaststätte Häslach – Details/Anmeldung in der Kirche

 

Duminica / Sonntag, 29.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag, 30.4.2018

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Jesus- oder Herzensgebet 

  

Detalii programul slujbelor (pdf)  

Eveniment

Școala Românească

Program

Activitățiile au parțial loc la casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich Bonhoeffer (Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost).

Icoana Zilei / Sinaxar