Limbă/Sprache: RO/DE

Date de comunicație

Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Gheorghe” Tübingen

Drosselweg 10

72076 Tübingen (Im Sand)

 

Preot Dr. Nicolae Gilla (Președinte)

0172 - 7 39 10 11

info@biserica-tuebingen.de

 

Constantin Buhociu (Vicepreședinte)

0177 - 5 98 39 31

constantin.buhociu@parohia-tuebingen.de

 

Alexandru Scarlat (Epitrop)

07121 - 5 75 27

0157 - 70 20 70 73

alexandru.scarlat@parohia-tuebingen.de

 

Kreissparkasse Tübingen

IBAN DE65 6415 0020 0001 7042 33

BIC SOLADES1TUB

Slujbe

 

Duminica / Sonntag, 1.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie (†) Floriile / Göttliche Liturgie (†) Palmsonntag

Dezlegare la pește / Fastenbefreiung bezüglich Fisch

 

Luni / Montag, 2.4.2018

18:00 Denie / Fastenmatutin

 

Marți / Dienstag, 3.4.2018 

18:00 Denie / Fastenmatutin

 

Miercuri / Mittwoch, 4.4.2018

18:00 Denie / Fastenmatutin

 

Joi / Donnerstag, 5.4.2018

18:00 Denia celor 12 Evanghelii / Fastenmatutin der 12 Evangelien

Vineri / Freitag, 6.4.2018

18:00 Denia Prohodului Domnului / Fastenmatutin der Grablegung des Herrn

 

Sâmbăta / Samstag, 7.4.2018

22:00 Slujba Învierii / Auferstehungsgottesdienst

 

Duminica / Sonntag, 8.4.2018

10:00 Sfânta Liturghie (†) Învierea Domnului / Göttliche Liturgie (†) Die Auferstehung unseres Herrn Jesus Christus

12:30 Agapă în curtea bisericii / Agape – Mittagsmahl bei der Kirche

18:00 Slujba celei de-a doua Învieri / Zweiter Auferstehungsgottesdienst

 

Luni / Montag, 9.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie (†) Învierea Domnului / Göttliche Liturgie (†) Die Auferstehung unseres Herrn Jesus Christus

 

Vineri / Freitag, 13.4.2018

6:00 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

6:30 Sfânta Liturghie (†) Izvorul tămăduirii / Göttliche Liturgie (†) Die Quelle des Heils

8:30 Aghiasmă / Wasserweihe

 

Duminica / Sonntag, 15.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag, 16.4.2018

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Jesus- oder Herzensgebet

 

Duminica / Sonntag, 22.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag, 23.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie (†) Sfântul MMc Gheorghe / Göttliche Liturgie (†) Hl. Großmärtyrer Georg

 

Vineri / Freitag, 27.4.2018

18:00 Taina Sf. Maslu - săvârșită de ÎPS. Mitropolit Dr. Serafim Joantă / Sakrament der Krankensalbung - zelebriert von SE Metropolit Dr. Serafim Joantă

 19:45 Seară duhovnicească – ne vorbește ÎPS. Mitropolit Dr. Serafim Joantă / Geistlicher Abend mit SE Metropolit Dr. Serafim Joantă

 

Sâmbăta / Samstag, 28.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie - săvârșită de ÎPS. Mitropolit Dr. Serafim Joantă / Göttliche Liturgie - zelebriert von SE Metropolit Dr. Serafim Joantă

13:30 Sărbătorirea Hramului Parohiei la restaurantul Turmgaststätte din Häslach – detalii/înscriere la biserică / Kirchweihfeier in der Turmgaststätte Häslach – Details/Anmeldung in der Kirche

 

Duminica / Sonntag, 29.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag, 30.4.2018

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Jesus- oder Herzensgebet 

  

Detalii programul slujbelor (pdf)  

Eveniment

Școala Românească

Program

Activitățiile au parțial loc la casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich Bonhoeffer (Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost).

Icoana Zilei / Sinaxar