Limbă/Sprache: RO/DE

Date de comunicație | Kommunikationsdaten

Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Gheorghe” Tübingen

Rumänisch-Orthodoxe Kirchengemeinde "St. Georg" Tübingen

Drosselweg 10

72076 Tübingen (Im Sand)

 

Preot Dr. Nicolae Gilla (Președinte | Pfarrer, 1. Vorsitzender)

0172 - 7 39 10 11

info@biserica-tuebingen.de

 

Constantin Buhociu (Vicepreședinte | 2. Vorsitzender)

0177 - 5 98 39 31

constantin.buhociu@parohia-tuebingen.de

 

Alexandru Scarlat (Epitrop)

07121 - 5 75 27

0157 - 70 20 70 73

alexandru.scarlat@parohia-tuebingen.de

 

Kreissparkasse Tübingen

IBAN DE65 6415 0020 0001 7042 33

BIC SOLADES1TUB

Slujbe

  

Marți / Dienstag, 1.1.2019

9:00 Acatist / Hymne

9.30 Sfânta Liturghie (†) Tăierea împrejur a Domnului, Sf. Vasile cel Mare / Göttliche Liturgie (†) Beschneidung des Herrn, Hl. Basilius der Große

12:00 Te Deum la Anul Nou / Te Deum zu Neujahr


Duminică / Sonntag
, 6.1.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9.30 Sfânta Liturghie (†) Boboteaza / Göttliche Liturgie (†) Epiphanias

12:00 Aghiasmă Mare / Große Wasserweihe

 

Luni / Montag, 7.1.2019

6:00 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

6.30 Sfânta Liturghie (†) Sf. Ioan Botezătorul / Göttliche Liturgie (†) Hl. Johannes der Täufer

 

Duminică / Sonntag, 13.1.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag14.1.2019

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Vineri / Freitag, 18.1.2019

18:00 Taina Sfântului Maslu / Das Sakrament der Krankensalbung

 

Sâmbătă / Samstag, 19.1.2019

18:00 Vecernie / Vesper

 

Duminică / Sonntag, 20.1.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Vineri / Freitag, 25.1.2019

18:00 Seara filocalică - Filocalia 1 / Philokalischer Abend - Philokalie 1

 

Sâmbătă / Samstag, 26.1.2019

18:00 Vecernie / Vesper

 

Duminica / Sonntag, 27.1.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Miercuri / Mittwoch, 30.1.2019

6:00 Acatist / Hymne

6.30 Sfânta Liturghie (†) Sf. Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur; Sf. Mc. Ipolit / Göttliche Liturgie (†) Hl. Drei Hierarchen: Basilius der Große, Gregor von Nazianz und Johannes Chrysostomos; Hl. Märtyrer Hippolyt

  

 Detalii programul slujbelor (pdf)  

Eveniment

Școala Românească

Program

Activitățiile au parțial loc la casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich Bonhoeffer (Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost).

Icoana Zilei / Sinaxar