Limbă/Sprache: RO/DE

2015

Zile de post şi posturile din anul 2015

- Miercurile şi vinerile de peste an, afară de cele cu dezlegare, însemnate cu harţi
- Ajunul Bobotezei (5 ianuarie)
- Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul (29 august)
- Înălţarea Sfintei Cruci (14 septembrie)
- Postul Sfintelor Paşti (23 februarie - 11 aprilie)
- Postul Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel (8-28 iunie)
- Postul Adormirii Maicii Domnului (31 iulie -14 august)
- Postul Naşterii Domnului (15 noiembrie - 24 decembrie)

Zile în care nu se săvârşeşte Sfânta Liturghie – Zile aliturgice

- Miercuri şi vineri în săptămâna dinaintea Postului Sfintelor Paşti (18 şi 20 februarie)
- Luni şi marţi în prima săptămână a Postului Sfintelor Paşti (23-24 februarie)
- Vineri în Săptămâna Patimilor (10 aprilie)

Nu se fac nunţi

- În toate zilele de post de peste an
- În zilele Praznicelor Împărăteşti şi în ajunul acestora (1-2 februarie; 20-21 și 30-31 mai; 1 iunie; 15 august; 13-14 septembrie)
- De la lăsatul sec de carne până la Duminica Sf. Ap. Toma (16 februarie - 18 aprilie)
- În Postul Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel (8-28 iunie)
- În Postul Adormirii Maicii Domnului (31 iulie -15 august)
- În Postul Naşterii Domnului (15 noiembrie - 24 decembrie)
- În perioada de la Crăciun până la Bobotează (25 decembrie - 6 ianuarie)
- În zilele de 29 august şi 14 septembrie

Zile şi date importante

- 17 mai - Ziua Naţională a Familiei
- Duminică, 7 iunie - Ziua parinților şi a copiilor
- Duminică, 16 august - Ziua românilor emigranţi
- 1 septembrie - Ziua rugăciunii pentru mediu
- 13 noiembrie - Ziua Bibliei

Sărbători bisericeşti naţionale

- Înălţarea Domnului - Ziua Eroilor (21 mai)
- Sfântul Apostol Andrei cel Întâi chemat - Ocrotitorul României (30 noiembrie)

Nu se fac nunţi în anul 2016

- În toate zilele de post de peste an
- În zilele Praznicelor Împărăteşti şi în ajunul acestora (1-2 februarie; 8-9 și 18-20 iunie; 15 august; 13-14 septembrie)
- De la lăsatul sec de carne până la Duminica Tomei (7 martie - 7 mai)
- În Postul Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel (27-28 iunie)
- În Postul Adormirii Maicii Domnului (1 - 14 august)
- În Postul Naşterii Domnului (15 noiembrie - 24 decembrie)
- În perioada de la Crăciun până la Bobotează (25 decembrie - 6 ianuarie)
- În zilele de 29 august şi 14 septembrie

Slujbe

 

Miercuri | Mittwoch, 1.4.2020

18:00 (YouTube liveDenia Canonului cel Mare | Fastenmatutin des Großen Kanons

 

Vineri | Freitag3.4.2020

  18:00 (YouTube liveDenia Acatistului Bunei Vestiri | Fastenmatutin des Hymnus Mariä Verkündigung

 

Sâmbătă | Samstag4.4.2020 

9:00 Acatist | Hymne

9:30 Sfânta Liturghie și Parastas | Göttliche Liturgie und Gottesdienst für Verstorbene

18:00 Vecernie | Vesper

 

Duminică | Sonntag5.4.2020

8:30 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

9:30 (YouTube liveSfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

 

Marți | Dienstag7.4.2020

18:00 Rugăciunea lui Iisus | Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic | Bibelkreis

 

Vineri | Freitag10.4.2020

18:00 (YouTube live) Liturghia darurilor mai înainte sfințite | Die Liturgie der Vorgeweihten Gaben

 

Sâmbătă | Samstag11.4.2020 

8:30 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

12:00 Parastas – Sâmbăta lui Lazăr | Gottesdienst für Verstorbene - Lazarus-Samstag

18:00 Vecernie | Vesper

 

Duminică | Sonntag12.4.2020

8:30 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

9:30 (YouTube live) Sfânta Liturghie () Intrarea Domnului în Ierusalim | Göttliche Liturgie (†) Palmsonntag  

 Dezlegare la pește | Fastenbefreiung bezüglich Fisch

 

Luni | Montag13.4.2020

18:00 Denie | Fastenmatutin

 

Marți | Dienstag14.4.2020

18:00 Denie | Fastenmatutin

 

Miercuri | Mittwoch15.4.2020

18:00 Denie | Fastenmatutin

 

Joi | Donnerstag16.4.2020

9:00 Acatist | Hymne

9:30 Sfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

  18:00 (YouTube liveDenia celor 12 Evanghelii | Fastenmatutin der 12 Evangelien

 

Vineri | Freitag17.4.2020

 18:00 (YouTube liveDenia Prohodului Domnului | Fastenmatutin der Grablegung des Herrn

 

Sâmbătă | Samstag18.4.2020 

22:00 (YouTube live) Slujba Învierii Auferstehungsgottesdienst 

 

Duminică | Sonntag, 19.4.2020

10:00  (YouTube live) Sfânta Liturghie () Învierea Domnului | Göttliche Liturgie (†) Die Auferstehung unseres Herrn Jesus Christus

18:00 Slujba celei de-a doua Învieri | Zweiter Auferstehungsgottesdienst

 

Luni | Montag, 20.4.2020

8:30 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie () Învierea Domnului | Göttliche Liturgie (†) Die Auferstehung unseres Herrn Jesus Christus

 

Marți | Dienstag21.4.2020

9:00 Acatist | Hymne

9:30 Sfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

18:00 Rugăciunea lui Iisus | Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic | Bibelkreis 

 

Joi | Donnerstag23.4.2020

8:30 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie () Sfântul Mare Mucenic Gheorghe | Göttliche Liturgie (†) Heiliger Großmärtyrer Georg

 

Vineri | Freitag24.4.2020 

8:30 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie () Izvorul tămăduirii | Göttliche Liturgie (†) Die Quelle des Heils

11:30 Aghiazmă | Wasserweihe

18:00 Taina Sf. Maslu | Sakrament der Krankensalbung

 

Sâmbătă | Samstag25.4.2020 

18:00 Vecernie | Vesper

 

Duminică | Sonntag, 26.4.2020

8:30 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

Agapă în curtea bisericii cu ocazia Hramului Parohiei noastre | Agape – Mittagsmahl bei der Kirche anlässlich Kirchweihfeier

 

Marți | Dienstag28.4.2020

18:00 Rugăciunea lui Iisus | Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic | Bibelkreis

 

Joi | Donnerstag28.4.2020

19:00 Seara filocalică – Despre Îndelunga-răbdare în Filocalie | Philokalischer Abend - Über die Langmut in der Philokalie

 

 Detalii programul slujbelor Aprilie 2020 (pdf)  

 

 

Școala Românească

Program

Activitățiile au parțial loc la casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich Bonhoeffer (Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost).

Icoana Zilei / Sinaxar