Limbă/Sprache: RO/DE

Membrii consiliului parohial

Preşedinte și preotDr. Nicolae GillaE-Mail ...
Vicepreşedinte   Constantin BuhociuE-Mail ...
Manager și epitrop  Alexandru Scarlat
E-Mail ...
GrefieriAdina GillaE-Mail ...
Drd. Corina Dima
CasieriElena Beringer
Dr.-Ing. Adam Linca
CenzoriMihaela Mate
Lidia Maurer
Talia Schausz
ConsilieriEmil Crăciun  
Karl Maurer
Eduard Schausz
Mihai Rugină
Slujbe

 

Luni / Montag, 1.5.2019

18:00 Seara filocalică - Filocalia 4 / Philokalischer Abend - Philokalie 4

 

Vineri / Freitag, 3.5.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie (†) Izvorul tămăduirii / Göttliche Liturgie (†) Die Quelle des Heils

11.30 Aghiasmă / Wasserweihe

18:00 Taina Sf. Maslu - săvârșită de PS. Episcop-vicar Dr. Sofian Brașoveanul / Sakrament der Krankensalbung - zelebriert von SE Weihbischof Dr. Sofian von Kronstadt

19:45 Seară duhovnicească – ne vorbește PS. Episcop-vicar Dr. Sofian Brașoveanul / Geistlicher Abend mit SE Weihbischof Dr. Sofian von Kronstadt

 

Sâmbătă / Samstag, 4.5.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9.30 Sfânta Liturghie - săvârșită de PS. Episcop-vicar Dr. Sofian Brașoveanul / Göttliche Liturgie - zelebriert von SE Weihbischof Dr. Sofian von Kronstadt

13.30 Sărbătorirea Hramului Parohiei la restaurantul Turmgaststätte din Häslach – detalii/înscriere la biserică / Kirchweihfeier in der Turmgaststätte Häslach – Details/Anmeldung in der Kirche

 

Duminică / Sonntag, 5.5.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9.30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

13.00 Agapă în curtea bisericii / Agape – Mittagsmahl bei der Kirche

14.00 Conferința Provocările mărturisirii ortodoxe în ziua de azi susținută de pr. Constantin Sturzu / Heutige Herausforderungen des Bekenntnisses zur Orthodoxie Vortrag und Diskussion von/mit Pfr. Constantin Sturzu

   

Luni / Montag6.5.2019 

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Sâmbătă / Samstag, 11.5.2019

18:00 Vecernie / Vesper

 

Duminică / Sonntag, 12.5.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag13.5.2019

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Duminică / Sonntag, 19.5.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag20.5.2019

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Marți / Dienstag21.5.2019

18:00 Acatist (†) Sf. Împărați Constantin și Elena / Hymne (†) Hl. Konstantin und Helena

  

Sâmbătă / Samstag, 25.5.2019

18:00 Vecernie / Vesper

 

Duminică / Sonntag, 26.5.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag27.5.2019

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

 Detalii programul slujbelor (pdf)  

Eveniment

Școala Românească

Program

Activitățiile au parțial loc la casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich Bonhoeffer (Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost).

Icoana Zilei / Sinaxar