Limbă/Sprache: RO/DE

Linkuri

Opere Teologice:

 

 

Părinţi Apostolici

http://www.scribd.com/doc/26042331/Scrierile-Parintilor-Apostolici-PSB-01

Actele Martirice:

http://www.scribd.com/doc/26145027/actele-martirice-PSB-11

Apologeţi

http://www.scribd.com/doc/26094037/03-apologeti-latini-noPW

http://www.scribd.com/doc/26093990/02-apologeti-greci-noPW

Patericul

http://www.scribd.com/doc/40901/PATERICUL-Egiptean

Sfinţi Părinţi:

Sf. Atanasie cel Mare

http://www.scribd.com/doc/23300674/16-atanasie-cel-mare

http://www.scribd.com/doc/26145619/PSB-15-Atanasie-Cel-Mare

Sf. Vasile cel Mare

http://www.scribd.com/doc/26146403/PSB-17-Vasile-Cel-Mare

http://www.scribd.com/doc/26145325/Vasile-Cel-Mare-PSB-12

Sf. Chiril al Alexandriei

http://www.scribd.com/doc/26147497/41-chiril-al-alexandriei

http://www.scribd.com/doc/26147176/PSB-40-Chiril-Al-Alexandriei

Sf. Ioan Gură de Aur

http://www.scribd.com/doc/26146758/23-Ioan-Gura-de-Aur-noPW

http://www.scribd.com/doc/26146567/PSB-22-Ioan-Gura-de-Aur

http://www.scribd.com/doc/26146457/PSB-21-Ioan-Gura-de-Aur

Sf. Ioan Damaschin

http://www.scribd.com/doc/40853/ioan-damaschin-dogmatica

 

Bloguri cu scrieri şi viaţa Sfinţilor Părinţi:

 

Blog: Sf. Grigorie de Nazianz: http://www.sfgrigoriedenazianz.ro/

Blog: Sf. Nicolae: http://www.sfantulnicolae.info/

Blog: Sf. Antonie: http://www.sfantulantonie.ro/

Blog: Sf. Ioan Gură de Aur: http://www.ioanguradeaur.ro/

Blog: Sf. Mina: http://sfantulmina.wordpress.com/

 

Bloguri creştine:

 

Savatie Baştovoi: http://savatie.wordpress.com/

Rafail Noica: http://rafailnoica.wordpress.com/

Teofil Părăian: http://parinteleteofilparaian.blogspot.com/

Iulian Nistea: http://www.nistea.com

Schitul Darvari: http://www.schituldarvari.ro/blog/?p=246

Arsenie Boca: http://ierarsenieboca.wordpress.com/

Blog Apologeticum: http://apologeticum.wordpress.com/

 

Alte site-uri creştine:

 

Orthodox Wiki (enciclopedie) în româneşte:

http://ro.orthodoxwiki.org/Pagina_principal%C4%83

Creştin Ortodox: http://www.crestinortodox.ro/

Muzică bizantină: http://www.crestinortodox.ro/cantari-bisericesti-audio-mp3/

Muzică bizantină: www.resurse-ortodoxe.ro/muzica-bizantina/

Sfaturi ortodoxe: http://www.sfaturiortodoxe.ro/

Calendar Ortodox cu vieţile sfinţilor: http://www.calendar-ortodox.ro

 

Site-uri oficiale:

 

Patriarhia: www.patriarhia.ro

Mitropolia Moldovei: www.mmb.ro

Mitropolia Ardealului: www.mitropolia-ardealului.ro

Mitropolia Clujului:www.mitropolia-clujului.ro

Mitropolia Germaniei, Europei Centrale şi de Nord: www.mitropolia-ro.de

Mitropolia Europei Meridionale şi de Vest: www.mitropolia.eu

Arhiepiscopia Română din America: www.romarch.org

Episcopia românescă Vatra Românescă din America: www.roea.org

 

Patriarhia Ecumenică www.patriarchate.org

Patriarhia Rusă: www.mospat.ru/en/

Biserica Ortodoxă Greacă: www.ecclesia.gr/English/Enindex.html

Orthodox Church of America: www.oca.org

Patriarhia Sârbă: www.spc.rs/eng

Patriarhia Ierusalimului: www.jerusalem-patriarchate.info/en/welcome.htm

Slujbe
Eveniment

 

Duminică | Sonntag, 29.12.2019

8:30 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

9.30 Sfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

 

Marți | Dienstag31.12.2019

17:00 Vecernie și Rugăciuni de mulțumire pentru binefacerile primite de la Dumnezeu / Vespergottesdienst und Dankgebete für die von Gott empfangenen Wohltaten

 

Miercuri | Mittwoch, 1.1.2020

9:30 Sfânta Liturghie () Tăierea Împrejur a Domnului, Sf. Vasile cel Mare | Göttliche Liturgie (†) Beschneidung des Herrn, Hl. Basilius der Große 

11:30 Te Deum la Anul Nou | Te Deum zu Neujahr

 

Duminica | Sonntag5.1.2020

8:30 Utrenie | Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie () Ajunul Bobotezei (Post) | Göttliche Liturgie (†) Vortag des Epiphanias-Festes (Fasten)

 

Montag | Luni6.1.2020

8:30 Utrenie | Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie () Boboteaza | Göttliche Liturgie (†) Epiphanias

12:00 Aghiazmă Mare | Große Wasserweihe

 

Marți | Dienstag7.1.2020

6:00 Utrenie | Matutin (Morgengebet)

6:30 Sfânta Liturghie () Sf. Ioan Botezătorul | Göttliche Liturgie (†) Hl. Johannes der Täufer

 

Duminică | Sonntag, 12.1.2020

8:30 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

 

Marți | Dienstag14.1.2019

18:00 Rugăciunea lui Iisus | Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic | Bibelkreis

 

Vineri | Freitag17.1.2020

18:00 Taina Sf. Maslu | Sakrament der Krankensalbung

 

Sâmbătă | Samstag18.1.2020 

18:00 Vecernie | Vesper

  

Duminică | Sonntag, 19.1.2020

8:30 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

 

Marți | Dienstag21.1.2019

18:00 Rugăciunea lui Iisus | Das Jesusgebet

18:00 Cerc biblic | Bibelkreis

 

Sâmbătă | Samstag25.1.2020 

18:00 Vecernie | Vesper

  

Duminică | Sonntag, 26.1.2020

8:30 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

 

Marți | Dienstag28.1.2020

18:00 Rugăciunea lui Iisus | Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic | Bibelkreis

 

Joi | Donnerstag30.1.2020

6:00 Acatist | Hymne

6:30 Sfânta Liturghie () Sf. Trei Ierarhi: Vasile, Grigorie și Ioan | Göttliche Liturgie (†) Hl. Drei Hierarchen: Basilius, Gregor und Johannes

18:00 Seara filocalică – Despre Dragoste în Filocalie | Philokalischer Abend - Über die Liebe in der Philokalie

 

Duminica | Sonntag2.2.2020

8:30 Utrenie | Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie () Întâmpinarea Domnului | Göttliche Liturgie (†) Mariä Lichtmess

 

Marți | Dienstag4.2.2020

18:00 Rugăciunea lui Iisus | Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic | Bibelkreis

 

Vineri | Freitag7.2.2020

18:00 Taina Sf. Maslu | Sakrament der Krankensalbung

 

Duminică | Sonntag, 9.2.2020

8:30 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

 

Marți | Dienstag11.2.2020

18:00 Rugăciunea lui Iisus | Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic | Bibelkreis

 

Sâmbătă | Samstag15.2.2020 

18:00 Vecernie | Vesper

 

Duminică | Sonntag, 16.2.2020

8:30 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

 

Marți | Dienstag18.2.2020

18:00 Rugăciunea lui Iisus | Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic | Bibelkreis

 

Sâmbătă | Samstag22.2.2020 

18:00 Vecernie | Vesper

 

Duminică | Sonntag, 23.2.2020

8:30 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

 

Marți | Dienstag25.2.2020

18:00 Rugăciunea lui Iisus | Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic | Bibelkreis

 

Vineri | Freitag28.2.2020 

18:00 Seara filocalică – Despre Bucurie în Filocalie | Philokalischer Abend - Über die Freude in der Philokalie

 

Sâmbătă | Samstag29.2.2020 

18:00 Vecernie | Vesper

 

 

 Detalii programul slujbelor Decembrie 2019 (pdf)  

 

 Detalii programul slujbelor Januarie 2020 (pdf)  

 

 Detalii programul slujbelor Februarie 2019 (pdf)  

 

 

Școala Românească

Program

Activitățiile au parțial loc la casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich Bonhoeffer (Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost).

Icoana Zilei / Sinaxar