Limbă/Sprache: RO/DE

Școala Românească

Programul 2019

 

Sâmbătă de la orele 9:30 la 13:00

vor fi 3 grupe

a. pentru cei mai tineri, respectiv copii între vârstele 5 – 7 ani

b. grupa mijlocie 8 – 11 ani

c. cei mari de la 12 în sus


Sâmbătă, 9.3., orele 9:30 la 13:00, la Casa Hinkelstein

Cum ne prezentăm / Cunoaște-te pe tine însuți / Să ne cunoaștem istoria

a. Să ne cunoaștem prin joc 

b. Despre Nume și Substantiv

c. Scurtă istorie a poporului român

Împărțirea poeziilor pentru serbarea de Hram


Sâmbătă, 16.3., Șezătoare - Tricotăm, coasem și împletim mătănii


Sâmbătă, 6.4., Șezătoare - Decorațiuni de Paști


Sâmbătă, 13.4., orele 9:30 la 13:00, la Casa Hinkelstein 

Despre Sf. Paști / Cum învățăm

a. Pictăm ouă, decupăm și povestim

b. Cum ne pregătim pentru Paști?

c. Învățăm să învățăm / oră de informatică

Repetiție pentru serbarea de Hram


Sâmbătă, 11.5., orele 9:30 la 13:00, la Casa Hinkelstein

Despre emoții și despre limba română

a. Cum ne exprimăm emoțiile

b. Noțiuni de limba română: grupurile che, chi, ge, gi

c. Cerc biblic / oră de informatică


Sâmbătă, 8.6., orele 9:30 la 13:00, la Casa Hinkelstein -.

Despre Eminescu și despre pașii de horă

a. Învățăm pași de dans

b. Despre Eminescu / Învățăm pași de horă

c. Cerc biblic / oră de informatică 

 

Sâmbătă, 20.7., orele 9:30 la 13:00, la Casa Hinkelstein 

”Ce mică-i vacanța mare”

a. Cum ne pregătim pt vacanță

b. Despre forme de relief

c. Cerc biblic /oră de informatică

 

Întâlniri în toamnă:

> 21.9.

> 19.10.

> 16.11.


Activitățiile au parțial loc la

Casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich-Bonhoeffer

(Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost - lângă piscina acoperită respectiv centrul comercial Waldhäuser Ost)

așteptăm cu drag!

 

Contact doamna preoteasă Adina Gilla: 0172 - 7 39 03 15 sau prin mail la adina.gilla@parohia-tuebingen.de

                         
   

 

 

Slujbe

 

Duminică | Sonntag1.11.2020

8:30 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

9:30 (YouTube liveSfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

 

Marți | Dienstag3.11.2020

18:00 Rugăciunea lui Iisus | Das Jesusgebet

19:15 (via Zoom) Cerc biblic | Bibelkreis

 

Vineri | Freitag6.11.2020

18:00 Taina Sf. Maslu | Sakrament der Krankensalbung

 

Sâmbătă | Samstag7.11.2020

18:00 Priveghere | Vigil

 

Duminică | Sonntag8.11.2020

7:00 Acatist | Hymne

8:00 Sfânta Liturghie () Soborul Sf. Arh. Mihail și Gavriil | Göttliche Liturgie () Zusammenkunft der Hl. Erzengel Michael und Gabriel 

10:00 (YouTube live) Sfânta Liturghie () Soborul Sf. Arh. Mihail și Gavriil | Göttliche Liturgie () Zusammenkunft der Hl. Erzengel Michael und Gabriel 

 

Marți | Dienstag10.11.2020

18:00 Rugăciunea lui Iisus | Das Jesusgebet

19:15 (via Zoom) Cerc biblic | Bibelkreis

 

Sâmbătă | Samstag14.11.2020

18:00 Vecernie | Vesper

 

Duminică | Sonntag15.11.2020

7:00 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

8:00 Sfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

10:00 (YouTube liveSfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

Începutul Postului Crăciunului | Beginn der Weihnachtlichen Fastenzeit

 

Marți | Dienstag17.11.2020

18:00 Rugăciunea lui Iisus | Das Jesusgebet

19:15 (via Zoom) Cerc biblic | Bibelkreis

 

Vineri | Freitag20.11.2020

18:00 Priveghere | Vigil

 

Sâmbătă | Samstag21.11.2020

9:00 Acatist | Hymne

9:30 Sfânta Liturghie () Intrarea în Biserică a Maicii Domnului | Göttliche Liturgie () Darstellung Mariens im Tempel 

18:00 Vecernie | Vesper

Dezlegare la pește / Fastenbrechen bezüglich Fisch 

 

Duminică | Sonntag22.11.2020

7:00 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

8:00 Sfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

10:00 (YouTube liveSfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

Dezlegare la pește / Fastenbrechen bezüglich Fisch

 

Marți | Dienstag24.11.2020

18:00 Rugăciunea lui Iisus | Das Jesusgebet

19:15 (via Zoom) Seara filocalică – Despre post și asceză în Filocalie | Philokalischer Abend - Über das Fasten und die Askese in der Philokalie

 

Sâmbătă | Samstag28.11.2020 

18:00 Vecernie | Vesper

Dezlegare la pește / Fastenbrechen bezüglich Fisch 

 

Duminică | Sonntag29.11.2020

7:00 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

8:00 Sfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

10:00 (YouTube liveSfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

Dezlegare la pește / Fastenbrechen bezüglich Fisch

 

Luni | Montag30.11.2020

9:00 Acatist | Hymne

9:30 Sfânta Liturghie () Sf. Ap. Andrei | Göttliche Liturgie () Hl. Ap. Andreas 

Dezlegare la pește / Fastenbrechen bezüglich Fisch 

 

 

Detalii programul slujbelor noiembrie 2020 (pdf)

   

 

 

Școala Românească

Program

Activitățiile au parțial loc la casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich Bonhoeffer (Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost).

Icoana Zilei / Sinaxar