Limbă/Sprache: RO/DE

Școala Românească

 Mai multe fotografii ...  

 

Programul 2017

 

Sâmbătă, 21.1., ora 10, la Biserică Explicarea Proscomidiei: Părintele Nicolae le va explica copiiilor cum pregătește darurile (taie pâinicile) pentru Sfânta Liturghie.

 

Sâmbătă, 18.2., ora 10, la Casa Hinkelstein Ora creativă - Mărțișoare & felicitări: Felicitările și mărțișoarele confecționate vor fi vândute la Biserică în folosul copilașilor.

 

Sâmbătă, 18.3., ora 10, la Casa Hinkelstein Lecția de informatică: Cursul va fi adaptat pentru 2 grupe de vârstă (5-10 ani, 10-15 ani).

 

Sâmbătă, 8.4., ora 10, la Casa Hinkelstein Încondeiem ouă de Paști. Părinții sunt rugați să participe activ și să-i ajute pe copii la meșterit.

 

Sâmbătă, 20.5., ora 10 - Excursie: Destinația va fi făcută curând cunoscută.

 

Sâmbătă, 17.6., ora 10 - Picknick, adunăm plante: Destinația va fi făcută curând cunoscută.

 

Sâmbătă, 15.7., ora 10, la Biserică Ședința foto: Ne vom lăsa fotografiați în diferite ipostaze, păstrând astfel câteva amintiri deosebite sub forma unor fotografii drăguțe.

 

Sâmbătă, 19.8., în România, Mănăstirea Oașa Vacanță și pelerinaj la Mănăstirea Oașa: Ne vom lăsa fotografiați în diferite ipostaze, păstrând astfel câteva amintiri deosebite sub forma unor fotografii drăguțe.

 

Sâmbătă, 16.9., ora 10, la Rangendingen Șezătoare/învățăm să coasem.

 

Sâmbătă, 21.10., ora 10, la Casa Hinkelstein Oră de religie

 

Sâmbătă, 18.11., ora 10, la Casa Hinkelstein Pregătim decorațiuni pentru Crăciun, colindăm.

 

Sâmbătă, 16.12., ora 10, la Casa Hinkelstein Prăjituri de Crăciun, colindăm

 

 

Activitățiile au parțial loc la

Casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich-Bonhoeffer

(Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost - lângă piscina acoperită respectiv centrul comercial Waldhäuser Ost)

așteptăm cu drag!

   

Contact doamna preoteasă Adina Gilla: 0172 - 7 39 03 15 sau prin mail la adinagilla@gmail.com

                         
   

 

 

Slujbe

 

Duminica / Sonntag, 1.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie (†) Floriile / Göttliche Liturgie (†) Palmsonntag

Dezlegare la pește / Fastenbefreiung bezüglich Fisch

 

Luni / Montag, 2.4.2018

18:00 Denie / Fastenmatutin

 

Marți / Dienstag, 3.4.2018 

18:00 Denie / Fastenmatutin

 

Miercuri / Mittwoch, 4.4.2018

18:00 Denie / Fastenmatutin

 

Joi / Donnerstag, 5.4.2018

18:00 Denia celor 12 Evanghelii / Fastenmatutin der 12 Evangelien

Vineri / Freitag, 6.4.2018

18:00 Denia Prohodului Domnului / Fastenmatutin der Grablegung des Herrn

 

Sâmbăta / Samstag, 7.4.2018

22:00 Slujba Învierii / Auferstehungsgottesdienst

 

Duminica / Sonntag, 8.4.2018

10:00 Sfânta Liturghie (†) Învierea Domnului / Göttliche Liturgie (†) Die Auferstehung unseres Herrn Jesus Christus

12:30 Agapă în curtea bisericii / Agape – Mittagsmahl bei der Kirche

18:00 Slujba celei de-a doua Învieri / Zweiter Auferstehungsgottesdienst

 

Luni / Montag, 9.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie (†) Învierea Domnului / Göttliche Liturgie (†) Die Auferstehung unseres Herrn Jesus Christus

 

Vineri / Freitag, 13.4.2018

6:00 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

6:30 Sfânta Liturghie (†) Izvorul tămăduirii / Göttliche Liturgie (†) Die Quelle des Heils

8:30 Aghiasmă / Wasserweihe

 

Duminica / Sonntag, 15.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag, 16.4.2018

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Jesus- oder Herzensgebet

 

Duminica / Sonntag, 22.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag, 23.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie (†) Sfântul MMc Gheorghe / Göttliche Liturgie (†) Hl. Großmärtyrer Georg

 

Vineri / Freitag, 27.4.2018

18:00 Taina Sf. Maslu - săvârșită de ÎPS. Mitropolit Dr. Serafim Joantă / Sakrament der Krankensalbung - zelebriert von SE Metropolit Dr. Serafim Joantă

 19:45 Seară duhovnicească – ne vorbește ÎPS. Mitropolit Dr. Serafim Joantă / Geistlicher Abend mit SE Metropolit Dr. Serafim Joantă

 

Sâmbăta / Samstag, 28.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie - săvârșită de ÎPS. Mitropolit Dr. Serafim Joantă / Göttliche Liturgie - zelebriert von SE Metropolit Dr. Serafim Joantă

13:30 Sărbătorirea Hramului Parohiei la restaurantul Turmgaststätte din Häslach – detalii/înscriere la biserică / Kirchweihfeier in der Turmgaststätte Häslach – Details/Anmeldung in der Kirche

 

Duminica / Sonntag, 29.4.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag, 30.4.2018

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Jesus- oder Herzensgebet 

  

Detalii programul slujbelor (pdf)  

Eveniment

Școala Românească

Program

Activitățiile au parțial loc la casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich Bonhoeffer (Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost).

Icoana Zilei / Sinaxar