Limbă/Sprache: RO/DE

Școala Românească

Programul 2019

 

Sâmbătă de la orele 9:30 la 13:00

vor fi 3 grupe

a. pentru cei mai tineri, respectiv copii între vârstele 5 – 7 ani

b. grupa mijlocie 8 – 11 ani

c. cei mari de la 12 în sus


Sâmbătă, 9.3., orele 9:30 la 13:00, la Casa Hinkelstein

Cum ne prezentăm / Cunoaște-te pe tine însuți / Să ne cunoaștem istoria

a. Să ne cunoaștem prin joc 

b. Despre Nume și Substantiv

c. Scurtă istorie a poporului român

Împărțirea poeziilor pentru serbarea de Hram


Sâmbătă, 16.3., Șezătoare - Tricotăm, coasem și împletim mătănii


Sâmbătă, 6.4., Șezătoare - Decorațiuni de Paști


Sâmbătă, 13.4., orele 9:30 la 13:00, la Casa Hinkelstein 

Despre Sf. Paști / Cum învățăm

a. Pictăm ouă, decupăm și povestim

b. Cum ne pregătim pentru Paști?

c. Învățăm să învățăm / oră de informatică

Repetiție pentru serbarea de Hram


Sâmbătă, 11.5., orele 9:30 la 13:00, la Casa Hinkelstein

Despre emoții și despre limba română

a. Cum ne exprimăm emoțiile

b. Noțiuni de limba română: grupurile che, chi, ge, gi

c. Cerc biblic / oră de informatică


Sâmbătă, 8.6., orele 9:30 la 13:00, la Casa Hinkelstein -.

Despre Eminescu și despre pașii de horă

a. Învățăm pași de dans

b. Despre Eminescu / Învățăm pași de horă

c. Cerc biblic / oră de informatică 

 

Sâmbătă, 20.7., orele 9:30 la 13:00, la Casa Hinkelstein 

”Ce mică-i vacanța mare”

a. Cum ne pregătim pt vacanță

b. Despre forme de relief

c. Cerc biblic /oră de informatică

 

Întâlniri în toamnă:

> 21.9.

> 19.10.

> 16.11.


Activitățiile au parțial loc la

Casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich-Bonhoeffer

(Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost - lângă piscina acoperită respectiv centrul comercial Waldhäuser Ost)

așteptăm cu drag!

 

Contact doamna preoteasă Adina Gilla: 0172 - 7 39 03 15 sau prin mail la adina.gilla@parohia-tuebingen.de

                         
   

 

 

Slujbe

 

Vineri / Freitag, 1.3.2019

18:00 Taina Sfântului Maslu / Das Sakrament der Krankensalbung

 

Sâmbătă / Samstag, 2.3.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9.30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

12.00 Parastas – Moșii de iarnă / Gottesdienst für Verstorbene

18:00 Vecernie / Vesper

 

Duminică / Sonntag, 3.3.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9.30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

12.00 Parastas – Moșii de iarnă / Gottesdienst für Verstorbene

Lăsatul secului de carne / Letzter Tag, an dem Fleisch gestattet ist

 

Luni / Montag, 4.3.2019

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

 

Vineri / Freitag, 8.3.2019

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Sâmbătă / Samstag, 9.3.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9.30 Sfânta Liturghie (†) Sf. 40 de Mucenici din Sevastia / Göttliche Liturgie (†) Hl. 40 Märtyrer von Sebaste

 18:00 Vecernie / Vesper

Lăsatul secului pt. Postul Sfintelor Paști / Letzter Tag vor dem Beginn der Österlichen Fastenzeit

 

Duminică / Sonntag, 10.3.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9.30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

12.00 Parastas – Moșii de iarnă / Gottesdienst für Verstorbene

Lăsatul secului de carne / Letzter Tag, an dem Fleisch gestattet ist

 

Luni / Montag11.3.2019 

Începutul Postului Mare / Beginn der Österlichen Fastenzeit

17:00 Canonul cel Mare, partea I-a / Der Große Kanon des Hl. Andreas von Kreta, Teil 1

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Marți / Dienstag12.3.2019 

18:00 Canonul cel Mare, partea II-a / Der Große Kanon des Hl. Andreas von Kreta, Teil 2

 

Miercuri / Mittwoch13.3.2019 

18:00 Canonul cel Mare, partea III-a / Der Große Kanon des Hl. Andreas von Kreta, Teil 3

 

Joi / Donnerstag14.3.2019 

18:00 Canonul cel Mare, partea IV-a / Der Große Kanon des Hl. Andreas von Kreta, Teil 4

 

Duminică / Sonntag, 17.3.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag18.3.2019

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Vineri / Freitag, 22.3.2019

18:00 Liturghia darurilor mai înainte sfințite / Die Liturgie der Vorgeweihten Gaben

 

Sâmbătă / Samstag, 23.3.2019

9:30 Dimineață filocalică - Filocalia 3 / Philokalischer Morgen- Philokalie 3

18:00 Vecernie / Vesper

 

Duminică / Sonntag, 24.3.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

18:00 Priveghere / Vigil

 

Luni / Montag25.3.2019

6:00 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

6:30 Sfânta Liturghie (†) Buna vestire  / Göttliche Liturgie (†) Mariä Verkündigung

Dezlegare la pește / Fastenbefreiung bezüglich Fisch

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Vineri / Freitag, 29.3.2019

18:00 Liturghia darurilor mai înainte sfințite / Die Liturgie der Vorgeweihten Gaben

 

Sâmbătă / Samstag, 30.3.2019

18:00 Vecernie / Vesper

 

Duminică / Sonntag, 31.3.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

 Detalii programul slujbelor (pdf)  

Eveniment

Școala Românească

Program

Activitățiile au parțial loc la casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich Bonhoeffer (Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost).

Icoana Zilei / Sinaxar