Limbă/Sprache: RO/DE

Școala Românească

Programul 2019

 

Sâmbătă de la orele 9:30 la 13:00

vor fi 3 grupe

a. pentru cei mai tineri, respectiv copii între vârstele 5 – 7 ani

b. grupa mijlocie 8 – 11 ani

c. cei mari de la 12 în sus


Sâmbătă, 9.3., orele 9:30 la 13:00, la Casa Hinkelstein

Cum ne prezentăm / Cunoaște-te pe tine însuți / Să ne cunoaștem istoria

a. Să ne cunoaștem prin joc 

b. Despre Nume și Substantiv

c. Scurtă istorie a poporului român

Împărțirea poeziilor pentru serbarea de Hram


Sâmbătă, 16.3., Șezătoare - Tricotăm, coasem și împletim mătănii


Sâmbătă, 6.4., Șezătoare - Decorațiuni de Paști


Sâmbătă, 13.4., orele 9:30 la 13:00, la Casa Hinkelstein 

Despre Sf. Paști / Cum învățăm

a. Pictăm ouă, decupăm și povestim

b. Cum ne pregătim pentru Paști?

c. Învățăm să învățăm / oră de informatică

Repetiție pentru serbarea de Hram


Sâmbătă, 11.5., orele 9:30 la 13:00, la Casa Hinkelstein

Despre emoții și despre limba română

a. Cum ne exprimăm emoțiile

b. Noțiuni de limba română: grupurile che, chi, ge, gi

c. Cerc biblic / oră de informatică


Sâmbătă, 8.6., orele 9:30 la 13:00, la Casa Hinkelstein -.

Despre Eminescu și despre pașii de horă

a. Învățăm pași de dans

b. Despre Eminescu / Învățăm pași de horă

c. Cerc biblic / oră de informatică 

 

Sâmbătă, 20.7., orele 9:30 la 13:00, la Casa Hinkelstein 

”Ce mică-i vacanța mare”

a. Cum ne pregătim pt vacanță

b. Despre forme de relief

c. Cerc biblic /oră de informatică

 

Întâlniri în toamnă:

> 21.9.

> 19.10.

> 16.11.


Activitățiile au parțial loc la

Casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich-Bonhoeffer

(Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost - lângă piscina acoperită respectiv centrul comercial Waldhäuser Ost)

așteptăm cu drag!

 

Contact doamna preoteasă Adina Gilla: 0172 - 7 39 03 15 sau prin mail la adina.gilla@parohia-tuebingen.de

                         
   

 

 

Slujbe

 

Luni / Montag, 1.5.2019

18:00 Seara filocalică - Filocalia 4 / Philokalischer Abend - Philokalie 4

 

Vineri / Freitag, 3.5.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie (†) Izvorul tămăduirii / Göttliche Liturgie (†) Die Quelle des Heils

11.30 Aghiasmă / Wasserweihe

18:00 Taina Sf. Maslu - săvârșită de PS. Episcop-vicar Dr. Sofian Brașoveanul / Sakrament der Krankensalbung - zelebriert von SE Weihbischof Dr. Sofian von Kronstadt

19:45 Seară duhovnicească – ne vorbește PS. Episcop-vicar Dr. Sofian Brașoveanul / Geistlicher Abend mit SE Weihbischof Dr. Sofian von Kronstadt

 

Sâmbătă / Samstag, 4.5.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9.30 Sfânta Liturghie - săvârșită de PS. Episcop-vicar Dr. Sofian Brașoveanul / Göttliche Liturgie - zelebriert von SE Weihbischof Dr. Sofian von Kronstadt

13.30 Sărbătorirea Hramului Parohiei la restaurantul Turmgaststätte din Häslach – detalii/înscriere la biserică / Kirchweihfeier in der Turmgaststätte Häslach – Details/Anmeldung in der Kirche

 

Duminică / Sonntag, 5.5.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9.30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

13.00 Agapă în curtea bisericii / Agape – Mittagsmahl bei der Kirche

14.00 Conferința Provocările mărturisirii ortodoxe în ziua de azi susținută de pr. Constantin Sturzu / Heutige Herausforderungen des Bekenntnisses zur Orthodoxie Vortrag und Diskussion von/mit Pfr. Constantin Sturzu

   

Luni / Montag6.5.2019 

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Sâmbătă / Samstag, 11.5.2019

18:00 Vecernie / Vesper

 

Duminică / Sonntag, 12.5.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag13.5.2019

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Duminică / Sonntag, 19.5.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag20.5.2019

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Marți / Dienstag21.5.2019

18:00 Acatist (†) Sf. Împărați Constantin și Elena / Hymne (†) Hl. Konstantin und Helena

  

Sâmbătă / Samstag, 25.5.2019

18:00 Vecernie / Vesper

 

Duminică / Sonntag, 26.5.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag27.5.2019

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

 Detalii programul slujbelor (pdf)  

Eveniment

Școala Românească

Program

Activitățiile au parțial loc la casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich Bonhoeffer (Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost).

Icoana Zilei / Sinaxar