Limbă/Sprache: RO/DE

Despre rugăciune

 

"Cine iubeşte pe Domnul, acela îşi aduce aminte întotdeauna de El, iar aducerea-aminte de Dumnezeu naşte rugăciunea. Dar, dacă nu-ţi vei aduce aminte, atunci nu te vei mai ruga, iar fără rugăciune sufletul nu va rămâne în dragostea lui Dumnezeu, căci prin rugăciune vine harul / Duhului Sfânt. Prin rugăciune se păzeşte omul de păcat, fiindcă, rugându-se, mintea e ocupată de Dumnezeu şi cu duh smerit stă înaintea Feţei Domnului, pe Care-L cunoaşte sufletul ce se roagă." 

Sf. Siluan Atonitul

 

"Drept aceea, privegheaţi, că nu ştiţi ziua, nici ceasul când vine Fiul Omului."

(Ioan. 25, 13)

Gottesdienste
Zur Info

 

Sonntag, 1.3.2020

8:30 Matutin (Morgengebet)

9:30 Göttliche Liturgie

12:00 Segnung der Kraftfahrzeuge

Letzter Tag vor dem Beginn der Österlichen Fastenzeit

 

Montag2.3.2020

Beginn der Österlichen Fastenzeit

18:00 Der Große Kanon des Hl. Andreas von Kreta, Teil 1

 

Dienstag3.3.2020

18:00 Der Große Kanon des Hl. Andreas von Kreta, Teil 2

 

Mittwoch4.3.2020

18:00 Der Große Kanon des Hl. Andreas von Kreta, Teil 3

 

Donnerstag5.3.2020

18:00 Der Große Kanon des Hl. Andreas von Kreta, Teil 4

 

Freitag6.3.2020

18:00 Die Liturgie der Vorgeweihten Gaben

 

Samstag7.3.2020 

17:00 Chorprobe

18:00 Vesper

 

Sonntag8.3.2020

8:30 Matutin (Morgengebet)

9:30 Göttliche Liturgie mit SE Metropolit Serafim

12:00 Ikonensegnung

 

Montag9.3.2020

18:00 Hymne (†) Hl. 40 Märtyrer von Sebaste

18:30 Gottesdienst für Verstorbene

 

Dienstag10.3.2020

18:00 Das Jesusgebet

19:00 Bibelkreis

 

Freitag13.3.2020

18:00 Die Liturgie der Vorgeweihten Gaben

 

Samstag14.3.2020 

17:00 Chorprobe

18:00 Vesper

 

Sonntag, 15.3.2020

8:30 Matutin (Morgengebet)

9:30 Göttliche Liturgie

 

Dienstag17.3.2020

18:00 Das Jesusgebet

19:00 Bibelkreis

 

Mittwoch18.3.2020

18:00 Die Liturgie der Vorgeweihten Gaben

 

Samstag21.3.2020 

17:00 Chorprobe

18:00 Vesper

 

Sonntag, 22.3.2020

8:30 Matutin (Morgengebet)

9:30 Göttliche Liturgie

 

Dienstag24.3.2020

18:00 Das Jesusgebet

19:00 Bibelkreis

 

Mittwoch25.3.2020

6:00 Hymne

6:30 Göttliche Liturgie (†) Mariä Verkündigung

Fastenbefreiung bezüglich Fisch

Donnerstag26.3.2020

18:00 Philokalischer Abend - Über die Freiheit in der Philokalie

 

Freitag27.3.2020

18:00 Die Liturgie der Vorgeweihten Gaben

 

Samstag28.3.2020 

17:00 Chorprobe

18:00 Vesper

 

Sonntag, 29.3.2020

8:30 Matutin (Morgengebet)

9:30 Göttliche Liturgie

 

Dienstag31.3.2020

18:00 Das Jesusgebet

19:00 Bibelkreis 

 

 Druckversion Gottesdienstprogramm März 2020 (pdf)  

 

 

Rumänische Schule

Program

Activitățiile au parțial loc la casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich Bonhoeffer (Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost).

Icoana Zilei / Sinaxar