Limbă/Sprache: RO/DE

Hristos împărtăşit copiilor

 

„Hristos împărtăşit copiilor" este un proiect lansat de Patriarhia Română, începând cu 2006, pe care dorim şi noi să-l implementăm în comunitatea noastră. El presupune organizarea la nivel parohial a unor ore de cateheză şi de religie pentru copii.

Pagina de faţă îşi propune să pună la dipoziţia micilor ortodocşi, din parohia noastră precum şi părinţilor lor resursele necesare în acest sens: poveşti şi istorisiri moral religioase, pilde şi lecturi biblice, poezii, pricesne, cântece şi ghicitori.

Pentru început, dragii noştri, dragi copii am pregătit o surpriză: clik

 

Gottesdienste

Donnerstag1.8.2019 

18:00 Trostkanon an die Allheilige Gottesgebärerin

 

Freitag2.8.2019

18:00 Sakrament der Krankensalbung

 

Samstag3.8.2019 

18:00 Trostkanon an die Allheilige Gottesgebärerin

 

Sonntag, 4.8.2019

8:30 Matutin (Morgengebet)

9.30 Göttliche Liturgie

18:00 Trostkanon an die Allheilige Gottesgebärerin

 

Montag5.8.2019

18:00 Trostkanon an die Allheilige Gottesgebärerin

19:00 Bibelkreis

 

Dienstag, 6.8.2019

Fastenbrechen bezüglich Fisch

6:00 Hymne

6:30 Göttliche Liturgie (†) Verklärung des Herrn

18:00 Trostkanon an die Allheilige Gottesgebärerin

 

Mittwoch, 7.8.2019

18:00 Trostkanon an die Allheilige Gottesgebärerin

 

Donnerstag8.8.2019 

18:00 Trostkanon an die Allheilige Gottesgebärerin

 

Freitag9.8.2019

18:00 Trostkanon an die Allheilige Gottesgebärerin

 

Samstag10.8.2019 

18:00 Trostkanon an die Allheilige Gottesgebärerin

 

Sonntag, 11.8.2019

8:30 Matutin (Morgengebet)

9.30 Göttliche Liturgie

18:00 Trostkanon an die Allheilige Gottesgebärerin

 

Montag12.8.2019

18:00 Trostkanon an die Allheilige Gottesgebärerin

19:00 Bibelkreis

 

Dienstag, 13.8.2019

18:00 Trostkanon an die Allheilige Gottesgebärerin

 

Mittwoch, 14.8.2019

18:00 Vigil

 

Donnerstag, 15.8.2019

Fastenbrechen bezüglich Fisch

6:00 Hymne

6:30 Göttliche Liturgie (†) Mariä Entschlafung

 

Samstag, 17.8.2019

18:00 Vesper

 

Sonntag, 18.8.2019

8:00 Matutin (Morgengebet)

9:00 Göttliche Liturgie

 

Montag19.8.2019

18:00 Das Jesusgebet

19:00 Bibelkreis

 

Sonntag, 25.8.2019

8:30 Matutin (Morgengebet)

9:30 Göttliche Liturgie

 

Montag26.8.2019

18:00 Das Jesusgebet

19:00 Bibelkreis

 

Donnerstag29.8.2019

6:00 Hymne

6:30 Göttliche Liturgie (†) Enthauptung des Hl. Johannes des Täufers

18:00 Philokalischer Abend - Philokalie 8

 

 

Druckversion Gottesdienstprogramm (pdf)   

  

Zur Info

Rumänische Schule

Program

Activitățiile au parțial loc la casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich Bonhoeffer (Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost).

Icoana Zilei / Sinaxar