Limbă/Sprache: RO/DE

Liturgisches Programm

[Translate to Deutsch:]

  Toată suflarea să laude pe Domnul!

 

 

În fiecare duminică şi sărbătoare însemnată cu roşu în calendar se săvârşesc:

8:30 Utrenia sau Ceasurile

9:30 Sfânta Liturghie

O dată pe lună, vinerea (de regulă în prima vineri din lună) se săvârşeşte:

18:00 Taina Sfântului Maslu

Cel puţin o dată pe lună, sâmbăta se săvârşeşte:

18:00 Vecernia

 

Detailii programul slujbelor (pdf)

 

 

De reţinut:  Pentru spovedanii, sfeştanii şi alte slujbe Pr. Dr. Nicolae Gilla vă stă la dispoziţie ori de câte ori doriţi sau aveţi nevoie.

 

Vă aşteptăm cu drag!

 

Gottesdienste
Zur Info

 

Sonntag, 1.3.2020

8:30 Matutin (Morgengebet)

9:30 Göttliche Liturgie

12:00 Segnung der Kraftfahrzeuge

Letzter Tag vor dem Beginn der Österlichen Fastenzeit

 

Montag2.3.2020

Beginn der Österlichen Fastenzeit

18:00 Der Große Kanon des Hl. Andreas von Kreta, Teil 1

 

Dienstag3.3.2020

18:00 Der Große Kanon des Hl. Andreas von Kreta, Teil 2

 

Mittwoch4.3.2020

18:00 Der Große Kanon des Hl. Andreas von Kreta, Teil 3

 

Donnerstag5.3.2020

18:00 Der Große Kanon des Hl. Andreas von Kreta, Teil 4

 

Freitag6.3.2020

18:00 Die Liturgie der Vorgeweihten Gaben

 

Samstag7.3.2020 

17:00 Chorprobe

18:00 Vesper

 

Sonntag8.3.2020

8:30 Matutin (Morgengebet)

9:30 Göttliche Liturgie mit SE Metropolit Serafim

12:00 Ikonensegnung

 

Montag9.3.2020

18:00 Hymne (†) Hl. 40 Märtyrer von Sebaste

18:30 Gottesdienst für Verstorbene

 

Dienstag10.3.2020

18:00 Das Jesusgebet

19:00 Bibelkreis

 

Freitag13.3.2020

18:00 Die Liturgie der Vorgeweihten Gaben

 

Samstag14.3.2020 

17:00 Chorprobe

18:00 Vesper

 

Sonntag, 15.3.2020

8:30 Matutin (Morgengebet)

9:30 Göttliche Liturgie

 

Dienstag17.3.2020

18:00 Das Jesusgebet

19:00 Bibelkreis

 

Mittwoch18.3.2020

18:00 Die Liturgie der Vorgeweihten Gaben

 

Samstag21.3.2020 

17:00 Chorprobe

18:00 Vesper

 

Sonntag, 22.3.2020

8:30 Matutin (Morgengebet)

9:30 Göttliche Liturgie

 

Dienstag24.3.2020

18:00 Das Jesusgebet

19:00 Bibelkreis

 

Mittwoch25.3.2020

6:00 Hymne

6:30 Göttliche Liturgie (†) Mariä Verkündigung

Fastenbefreiung bezüglich Fisch

Donnerstag26.3.2020

18:00 Philokalischer Abend - Über die Freiheit in der Philokalie

 

Freitag27.3.2020

18:00 Die Liturgie der Vorgeweihten Gaben

 

Samstag28.3.2020 

17:00 Chorprobe

18:00 Vesper

 

Sonntag, 29.3.2020

8:30 Matutin (Morgengebet)

9:30 Göttliche Liturgie

 

Dienstag31.3.2020

18:00 Das Jesusgebet

19:00 Bibelkreis 

 

 Druckversion Gottesdienstprogramm März 2020 (pdf)  

 

 

Rumänische Schule

Program

Activitățiile au parțial loc la casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich Bonhoeffer (Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost).

Icoana Zilei / Sinaxar